Yedikçe 7
Ayak Paça Çorbası
Ayak Paça Çorbası

Ayak Paça Çorbasının Faydaları: Paça çorbası, bağ dokularının ihtiyacı olan bir takım besinlerin vücuda alınmasına yardımcı olan önemli bir besin kaynağıdır. Bazı uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, kanserin kaynağı DNA ile hücrelerde değil, hücre içerisinde yaşanılan bağ dokularında ortaya çıkan anormallikler olduğunu açıklanmıştır. Buna bağlı olarak kanser riskini önlemek için hücre içerisinde yer alan bağ dokuların yenilenmesinin önemi oldukça fazladır.

Bağ Dokularına Paça Çorbası
Paça çorbasının faydaları arasında içerik bakımından zengin bir lökosit kaynağı olup, bu madde kan yapımına katıldığı için hayati bir önem taşımaktadır. Hücreler içerisindeki bağ dokularının bozulması ile bölgeye göre değişiklikler gözlemlenebilen bir takım hastalıklar baş gösterebilir. Bunların başında diyabet, eklem rahatsızlıkları, kalp sorunları ve kanser hastalıkları gelmektedir.

Sağlıklı beslenmenin günümüzde önemine dikkat çekildiğinde, işlem görmüş hayvansal ve bitkisel kökenli çeşitli besinler kullanıldığında organik işlenmemiş olanlarına göre bileşiği ile oynandığı için sağlığımıza çok daha zararı ve olumsuz etkisi vardır. Buna bir emsal gösterecek olursak, beyaz et grubunda yer alan tavuk, organik değil de fabrikasyon olursa faydasından çok zararlıdır. Çünkü tavuklar mutant haline gelir ve bir nevi bağ dokusu bozuk bir besin kaynağı olurlar.